Współczesny Dom Kultury


           Rok 2004 jest czasem odrodzenia dawnej świetności kulturalnej Kazimierza Górniczego. Tego roku zarząd KWK „Kazimierz-Juliusz” podjął decyzję o przekazaniu budynku dawnego Domu Kultury w dzierżawę sosnowieckiej gminie. Dzięki temu placówka wznowiła działalność, początkowo jako filia Miejskiego Klubu „Maczki”. Dopiero dwa lata później, sosnowieccy radni postanowili nadać mu miano Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz”, który oficjalnie rozpoczął działalność 1 czerwca 2006 roku. W październiku, tego samego roku, urząd dyrektora MDK „Kazimierz” objął pan Rafał Rybak, który zasiada na tym stanowisku do dzisiaj.
           Od tamtego czasu można zauważyć dynamiczny rozwój placówki. Z roku na rok przybywa imprez, koncertów, warsztatów i kół zainteresowań.
           MDK „Kazimierz” jest organizatorem wielu wydarzeń odbywających się cyklicznie. 3 września 2007 roku miał miejsce pierwszy Festiwal Muzyki Reggae, Art Działań Różnych i Sportu Niecodziennego - impreza na zakończenie wakacji. Spośród naszych popularniejszych akcji należy wymienić przede wszystkim Ogólnopolski Festiwal Taneczny „Róża”, który w chwili obecnej jest jednym z większych przedsięwzięć artystycznych w Sosnowcu, oraz „METALFEST”, który ściąga publiczność z całego Zagłębia. W styczniu 2010 roku wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Sosnowcu i Miejską Biblioteką Publiczną w Kazimierzu Górniczym zrealizowaliśmy pierwszy Festiwal Jasełek. Jego celem jest konfrontacja dokonań artystycznym przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz pielęgnowanie tradycji związanych z obrzędami i zwyczajami.
           W naszej placówce schronienie znalazł zespół VINTAGE (www.vintage.art.pl), który tutaj organizuje swoje próby. Na deskach naszej sceny występują grupy muzyczne zarówno znane, jak i te nowe, które dopiero rozpoczynają swoją działalność artystyczną. Podczas koncertów, które organizujemy, grane są różne gatunki muzyki, dzięki czemu każdy odnajdzie coś dla siebie. W 2012 roku rozpoczęliśmy współpracę z Teatrem Zagłębia. Od tego czasu na naszej scenie wystawiono już kilka spektakli, m.in.: „Prywatna klinika” i „Sztuka Kochania czyli sceny dla dorosłych”.
           Oprócz koncertów i festiwali w MDK „Kazimierz” odbywają się również zajęcia stałe. Naszym głównym celem jest poszerzanie horyzontów kulturalnych wśród wszystkich ludzi chętnych do współpracy. Szeroki wachlarz warsztatów, którym dysponujemy, daje możliwość kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Organizujemy m.in.: warsztaty teatralne i recytatorskie, warsztaty muzyczne, lekcje zumby, zajęcia sportowe tenisa stołowego, kursy informatyczne, zajęcia plastyczne i wiele innych, o których można dowiedzieć się więcej z zakładce „ZAJĘCIA STAŁE”. Dzięki różnorodności oferowanych przez nas kursów i warsztatów, każdy może znaleźć coś interesującego, w zależności od zamiłowania, a niezależnie od wieku.
           Miejski Dom Kultury „Kazimierz” powstał dla mieszkańców zarówno Kazimierza Górniczego, jak i całego Zagłębia i dzięki Wam może się rozwijać. Działalność kulturalna, którą prowadzimy nie miałaby sensu gdybyście w niej nie uczestniczyli, dlatego dziękujemy za Waszą współpracę i zaangażowanie przez te wszystkie lata naszej pracy. Mamy nadzieję, że wspólnie nadal będziemy się dynamicznie rozwijać, a imprezy, koncerty i warsztaty zainteresują jeszcze liczniejsze grona osób.

Dalej

01 02
03 04
05 06
07 08
09 10
11 12